ZCDN

Zachodniopomorski BiblioLAB 2024. Oblicza inteligencji – odkryj je w bibliotece

baner bibliolBJuż wkrótce po raz kolejny spotkamy się z osobami pracującymi we wszystkich typach bibliotek: publicznych, szkolnych, naukowych, pedagogicznych, specjalistycznych i innych w ramach zachodniopomorskiego BiblioLABu. Tym razem zastanowimy się nad różnymi obliczami inteligencji – sztucznej, emocjonalnej czy społecznej. Jak co roku zaproponujemy również udział w giełdzie dobrych praktyk oraz warsztatach. Wydarzeniu towarzyszyć będzie gra integracyjna oraz wystawa rękodzieła. Rejestracja na wydarzenie jest już zamknięta.

Zachodniopomorski BiblioLAB
29 października 2024 roku
ZCDN, ul. gen. J. Sowińskiego 68, Szczecin

Program
9.30–10.00 – Rejestracja i kawa
10.00–10.15 – Oficjalne otwarcie BiblioLABu
10.15–11.15 – Strefa dobrych praktyk / stoliki eksperckie
11.15–11.30 – Przerwa kawowa
11.30–12.45 – Warsztaty cz. 1
12.45–13.15 – Obiad
13.15–14.30 – Warsztaty cz. 2
14.30–15.00 – Podsumowanie BiblioLABu

Wydarzenia towarzyszące: gra integracyjna i wystawa bibliotekarskiego rękodzieła.

Strefa dobrych praktyk

Stoliki informacyjne

Superbohaterowie 2: Zwykli i niezwykli. O wojewódzkim konkursie na komiks dla uczniów i uczennic zachodniopomorskich szkół | Elżbieta Rudzka, CKS Szczecin

Gra integracyjna | Regina Czekała-Kil, Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej ZCDN Szczecin

Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich | Monika Dżugan, LOzOI Szczecin

Stoliki eksperckie

mTiny – robotyczna rewolucja dla najmłodszych | Jolanta Miękus, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. C.K. Norwida w Goleniowie

Nie taki projekt straszny, czyli o naszych projektach słów kilka | Magdalena Lekka, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Drawsku Pomorskim

Tworzenie izby pamięci przy bibliotece jako sposób na budowanie inteligencji społecznej i wzmocnienie integracji kulturowej | Julia Chowańska, Biblioteka Publiczna w Gryfinie

Warsztaty do wyboru

Inteligencja i emocje – Weronika Dwojakowska i Anna Rutkowska

Czy emocje nam pomagają, czy przeszkadzają w życiu? Czy odgrywają ważną rolę w podejmowaniu decyzji, w kontaktach z innymi ludźmi? Czy inteligencja emocjonalna jest potrzebna w miejscu pracy? Podczas warsztatów poszukamy odpowiedzi na te bardzo ważne i potrzebne pytania w obecnych czasach.

Uczestnicy dowiedzą się, czym jest inteligencja emocjonalna i co się na nią się składa,  jak rozpoznawać emocje swoje i innych,  jak umiejętnie można zarządzać własnymi emocjami. Wspólnie zastanowimy się też  i podejmiemy dyskusję o wyższości inteligencji emocjonalnej nad ilorazem inteligencji. Warsztaty zakończą się ćwiczeniem relaksacyjnym.

Interaktywne opowieści z OctoStudio i sztuczną inteligencją – Krzysztof Jaworski

Warsztaty będą skupione na wykorzystaniu narzędzia OctoStudio oraz elementów sztucznej inteligencji do tworzenia kreatywnych opowieści. Uczestnicy wykorzystają podstawy storytellingu oraz nauczą się, jak kreatywnie łączyć je z możliwościami programowania i urządzeń mobilnych.

OctoStudio, opracowane przez MIT Media Lab, umożliwia tworzenie interaktywnych gier, animacji i opowieści na urządzeniach mobilnych. Co więcej, aplikacja posiada funkcję współpracy wielu urządzeń jednocześnie, co pozwala na pracę zespołową. Dzięki niej można tworzyć interaktywne opowieści – instalacje, które w nowatorski sposób angażują publiczność i umożliwiają interakcję z opowieściami.

Osoby biorące udział w warsztatach prosimy o przyniesienie smartfona (tabletu) z zainstalowaną bezpłatną aplikacją OctoStudio (dostępna na urządzenia z Androidem i Apple).

Jak budować lepsze relacje? Inteligencja społeczna i skuteczna komunikacja – Anna Twarowska

Na co dzień zderzamy się z górami lodowymi blokad komunikacyjnych. Sztuka efektywnej komunikacji, podobnie jak nawigacja Titanikiem po nieznanych wodach, może wydawać się skomplikowana i pełna pułapek. Ale czy rzeczywiście jest to tak trudne, jak się wydaje? Często brakuje nam jedynie odpowiednich narzędzi, które pozwoliłyby nam płynnie i zrozumiale przekazywać nasze myśli i emocje, a jednocześnie skutecznie odbierać komunikaty innych. Na tych warsztatach poznasz sprawdzone techniki i metody, które nie tylko ułatwią Ci codzienną komunikację, ale także pomogą budować lepsze relacje w życiu zawodowym i prywatnym. Dowiesz się, jak przełamywać bariery w rozmowach, jak unikać nieporozumień i w jaki sposób mówić, by być zrozumianą/zrozumianym. Ułatwisz sobie życie i odkryjesz, że skuteczne porozumiewanie się to umiejętność, którą może opanować każdy z nas!

O BiblioLABach

BiblioLAB Zachodniopomorski jest jednym z wielu wydarzeń tego typu odbywających się od kilku lat w całej Polsce na przełomie października i listopada. Wszystkie BiblioLABy są organizowane pod tym samym hasłem przewodnim i zostaną otwarte wspólnym wykładem online, który odbędzie się 21 października 2024 – o szczegółach poinformujemy w osobnym wpisie.

Organizatorem BiblioLABów jest stowarzyszenie LABiB. W województwie zachodniopomorskim jego partnerami są Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie.

Dofinansowano ze środków Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

Podobne wpisy:
Nauczyciele i szkoła w 2040 roku? Blog na Zmianę (Odcinek XIV)

Jak wyobrażamy sobie szkołę w przyszłości? Czy nauczycieli zastąpi sztuczna inteligencja i aplikacje przez nią sterowane? Czy budynek szkoły w dalszym ciągu będzie gromadził dzieci i młodzież na 45-minutowych sekwencjach, w których będą pozyskiwali wiedzę z jednej dziedziny podczas pojedynczych lekcji? A może edukacja będzie się odbywała w podróży, w różnych ośrodkach kulturalnych i naukowych, a także na łonie natury? Jaką rolę przyjmą nauczyciele? Jakimi kompetencjami będą się wykazywali? Jaki będzie ich status społeczny? Zapewne szkolna codzienność rzadko skłania nas do zadawania sobie takich pytań. A może powinna?

Oko w oko z muralem. Edukacyjne wymiary street artu

Właśnie ukazała się nowa publikacja ZCDN-u „Oko w oko z muralem. Edukacyjne wymiary street artu” pod redakcją Natalii Cybort-Zioło i Mateusza Lipko. Na książkę składa się dziewięć artykułów, z których każdy w nieco inny sposób stara się zgłębić istotę sztuki ulicznej. Efektem tego jest więc publikacja interdyscyplinarna, która może zainteresować nauczycielki i nauczycieli różnych przedmiotów. Proces pracy nad książką był pełen intelektualnych wyzwań. Szczególnie dumni jesteśmy z faktu, że wszyscy autorzy i autorki są zawodowo związani z ZCDN-em. Zachęcamy do lektury!

Konkurs na komiks: Superbohaterowie 2 „Zwykli i Niezwykli”

Z przyjemnością informujemy, że otwieramy nabór komiksów w drugiej edycji konkursu dla uczennic i uczniów z województwa zachodniopomorskiego. Tegoroczne hasło konkursowe brzmi „Zwykli i niezwykli”.